14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy
W Polsce 2,1 miliona osób cierpi na cukrzycę typu 2, głównie związaną z otyłością i złym rozkładem tłuszczu. Profilaktyka i badania przesiewowe po 45. roku życia mogą znacząco ograniczyć jej rozwój. Dziś, w związku ze Światowym Dniem Cukrzycy przypominamy o profilaktyce.
14 listopada na świat przyszedł Kanadyjczyk Frederick Banting, który za odkrycie insuliny otrzymał w 1923 roku Nagrodę Nobla. Był to przełom w leczeniu tej choroby, dlatego to właśnie w ten dzień obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy.
– W Polsce 85-90 proc. chorych na cukrzycę cierpi na typ 2; jest to 2,1 mln Polek i Polaków. W 90 proc. przypadków jest ona związana z otyłością lub nadmiernym i nieprawidłowym rozkładem w organizmie tkanki tłuszczowej – mówi prof. Irina Kowalska, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Polskie Towarzystwa Diabetologiczne zaleca, żeby wszystkie osoby po 45. roku życia co trzy lata były poddawane badaniom przesiewowym w kierunku cukrzycy. Należy je przeprowadzać oznaczeniem poziomu glukozy na czczo, testem tolerancji glukozy lub pomiarem hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Hemoglobina glikowana powstaje na skutek przyłączenia glukozy do hemoglobiny, a im wyższy poziom cukru we krwi, tym więcej przyłącza się go do hemoglobiny i wzrasta poziom HbA1c.
Tego rodzaju badania przesiewowe częściej, bo nawet raz w roku, powinny być wykonywane u osób z czynnikami ryzyka cukrzycy. Chodzi głównie o:
- nadwagę (BMI powyżej 25 punktów) lub obwód w tali powyżej 80 cm w przypadku kobiet oraz powyżej 94 cm u mężczyzn,
- występowanie cukrzycy wśród najbliższych krewnych (rodzice lub rodzeństwo),
- stwierdzony stan przedcukrzycowy, przebytą cukrzycę ciążową lub urodzenie dziecka o masie urodzeniowej powyżej 4 kg,
- nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mmHg),
- a także dyslipidemię (dobry cholesterol HDL zbyt niski – poniżej 40 mg/dl, a zły cholesterol LDL za wysoki – powyżej 150 mg/dl) oraz występujące już choroby sercowo-naczyniowe.
W naszym serwisie październik był miesiącem pomocy medycznej, w którym znajdziecie wiele zagadnień związanych z czynnościami ratunkowymi w zakresie KPP. Wystarczy się bezpłatnie zarejestrować, aby zyskać dostęp do części artykułów za darmo!
Sprawdź tutaj!
W naszych partnerskich serwisach możecie przeczytać artykuły w tej tematyce dostępne ZA DARMO po zarejestrowaniu!
- Hipoglikemia w przebiegu cukrzycy u dzieci w praktyce zespołów ratownictwa medycznego
- Postępowanie fizjoterapeutyczne po amputacji podudzia w zespole stopy cukrzycowej – opis przypadku
- Fizjoterapia w powikłaniach cukrzycy typu II
- Kwasica mleczanowa u chorego na cukrzycę typu II przyjmującego metforminę i nadużywającego alkoholu
Źródło: Rynek Zdrowia, mojacukrzyca.pl, worlddiabetesday.org