Reklama

Kolejna udana edycja Targów POLSECURE 2023

Targi POLSECURE pojawiły się w kalendarzu Targów Kielce zaledwie w zeszłym roku, a biorąc pod uwagę dane liczbowe zostały zauważone. W ubiegłym roku powierzchnia wystawy zajmowała nieco ponad 3 000 metrów kwadratowych, w tym roku wystawa urosła o ponad 100% – powierzchnia wystawiennicza zajęła blisko 6 500 metrów kwadratowych. Wystawę odwiedziło przeszło 5 000 zwiedzających.

Targi POLSECURE zostały także docenione poza granicami naszego kraju. O ile w 2022 roku w wydarzeniu uczestniczyli wystawcy tylko z Polski i Niemiec, o tyle podczas tegorocznej edycji swoją ofertę zaprezentowały firmy z 7 krajów: Belgii, Czech, Francji, Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz oczywiście Polski. Wystawę odwiedziło 36 delegacji z 27 krajów takich jak: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Gruzja, Hiszpania, Izrael, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Malta, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Rwanda, Słowacja, Słowenia, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy oraz przedstawiciele Europol-u i FRONTEX-u.

Wydarzenie było doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą firm specjalizujących się w produkcji wyposażenia specjalnego, środków ochrony osobistej, sprzętu ratowniczego, oprogramowania służącego łączności, dowodzeniu czy kontroli – czyli od racji żywnościowych dla funkcjonariuszy po całe laboratoria kryminalistyczne.

Merytoryczna strona Targów POLSECURE – konferencje, seminaria, debaty

O działalności zespołów DVI w różnych krajach oraz metodach identyfikacji w miejscu katastrof rozmawiali eksperci międzynarodowej konferencji organizowanej przez Komendę Główną Policji podczas pierwszego dnia Targów Polsecure. W panelu nie zabrakło ekspertów z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Międzynarodową konferencję pn. „Pewność w identyfikacji ofiar – rola zespołu DVI na miejscu katastrof masowych” rozpoczęto od odpowiedzi na pytania: czym są zespoły DVI, dlaczego identyfikacja ofiar jest bardzo ważna oraz jak wygląda działalność zespołów do identyfikacji ofiar w różnych krajach, m.in. w Ukrainie, na Malcie i w Wielkiej Brytanii.

Drugi dzień konferencji poświęcony był między innymi tematowi „Innowacyjność oraz budowanie kapitału ludzkiego na rzecz walki z cyberprzestępczością”. W trakcie panelu poruszono istotne zagadnienie, jakim jest rozwój innowacji oraz budowanie kapitału ludzkiego w kontekście zwalczania cyberprzestępczości. Skuteczne zapobieganie temu zagrożeniu wymaga od organów ścigania ciągłej kreatywności i innowacyjności w stosowanych narzędziach i procedurach. Osiągnięcie tych celów uzależnione jest jednakże od zbudowania efektywnej strategii budowania wysoce kompetentnych kadr, zdolnych do podejmowania najtrudniejszych wyzwań.

W ramach Międzynarodowych Targów Polsecure odbyła się również konferencja poświęcona działaniom Straży Granicznej na granicy z Białorusią i z Ukrainą. Było to pierwsze takie wydarzenie organizowane przez Straż Graniczną. W konferencji uczestniczył m.in. zastępca dyrektora wykonawczego Frontexu, Uku Sarekanno, który mówił, że choć migracja była już wykorzystywana jako broń, to jednak nie w tak oczywisty i niepokojący sposób, jak robił to reżim Alaksandra Łukaszenki. W ocenie wiceszefa Frontexu z podobnymi zagrożeniami Europa może mieć do czynienia także w przyszłości.

Pokazy dynamiczne – ważny element targów dla bezpieczeństwa

Pokazy dynamiczne zawsze wzbudzają zainteresowanie gości, którzy na żywo, w warunkach kontrolowanych, mogą zobaczyć przedstawicieli różnych służb mundurowych w akcji. Nie inaczej było w tym roku. W specjalnym bloku zaprezentowano najnowocześniejszy sprzęt oraz umiejętności pracowników Straży Granicznej i Policji oraz ekspertów od zabezpieczeń. Nie zabrakło muzycznych akcentów.

Występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz Policji rozpoczął blok pokazów pierwszego dnia targów POLSECURE. Na terenie zewnętrznym Targów Kielce, Komenda Główna Policji zaprezentowała pokaz Motocyklowej Asysty Honorowej. Widowiskowa eskorta w wykonaniu policjantów na jednośladach, pokazała nie tylko ich umiejętności jazdy na motorze, ale i sposób zabezpieczenia najważniejszych osób w Państwie. Wydział Zabezpieczeń Działań Straży Granicznej przeprowadził z kolei akcję pokazową z użyciem psa bojowego. Czworonogi od lat stanowią o sile jednostek Straży Granicznej i wykorzystywane są zarówno w patrolach, jak i w akcjach specjalnych. Ważnym elementem pokazów dynamicznych jest prezentacja najnowocześniejszego sprzętu i systemów bezpieczeństwa. Jeden z nich zaprezentowała firma KRD, zajmująca się m.in. produkcją szyb bezpiecznych. W przeprowadzonym teście wytrzymałości szyb KasiGlas, producenci przekonywali o ich wyższości nad takim środkami zabezpieczenia, jak chociażby kraty. Firma Transactor Security pokazała system do detekcji i neutralizacji dronów. Bogata oferta wyspecjalizowanego sprzętu objęła m.in. innowacyjne systemy do neutralizacji zagrożeń IED/EOD, sprzęt detekcyjny do wykrywania zagrożeń bombowych, biologiczno-chemicznych i radiologicznych.

Bardzo ciekawe warsztaty gotowości COMBAT DEFENCE przeprowadzili specjaliści Fundacji Gotowi. Skupia ona doświadczonych specjalistów w wielu dziedzinach, będących jednocześnie pasjonatami przygotowywania się na trudne czasy. W tracie spotkania eksperci dzielili się swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniami potrzebnymi do przetrwania zagrożeń. Kampania GOTOWI.ORG przekazuje informacje o tym, w jaki sposób można się przygotować na sytuacje kryzysowe i pomimo trudności przetrwać je.

Ważne porozumienia podczas Targów POLSECURE

Targi POLSECURE to nie tylko ciekawa ekspozycja skierowana do funkcjonariuszy służb, ale także miejsce podpisywania ważnych dla bezpieczeństwa umów i porozumień. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podpisał porozumienia o współpracy z instytucjami zajmującymi się bezpieczeństwem. Pierwsze z nich zostało zawarte z gen. bryg. Karolem Molendą – Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni z siedzibą w Legionowie jako organizatorem Wojskowego Systemu Telekomunikacyjnego. Porozumienie reguluje współpracę pomiędzy jednostkami polskiej Policji w zakresie m.in. ochrony granicy, zabezpieczenia zdarzeń masowych, wspólnych ćwiczeń oraz współdziałania na wypadek kryzysu lub konfliktu zbrojnego. Szef polskiej Policji podpisał również umowę z Przedsiębiorstwem Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A. Podpisany dokument reguluje procedury zmierzające do zakupu kamizelek kuloodpornych kwalifikowanych, stanowiących indywidualną ochronę każdego policjanta. Ułatwienie prac Centralnemu Laboratorium Kryminalistycznemu ma na celu natomiast podpisanie porozumienia w zakresie rekonstrukcji antroposkopijnych z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Z ramienia policji dokument podpisał nadinsp. Paweł Dobrodziej. Polska policja podpisała także list intencyjny z Grupą WB Electronics S.A. Podpisana została również umowa ramowa z Lubawą S.A.

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom i Straż Graniczna podpisały umowę na dostawę 240 karabinków MSBS GROT C16 FB-A2 kal. 5.56×45 mm. Pogranicznicy już kolejny raz kupują karabinki MSBS GROT. Dotychczas trafiło do nich blisko 1300 sztuk. Funkcjonariusze Straży Granicznej podkreślają, że broń z Radomia doskonale sprawdza się w ich służbie i można ją łatwo przystosować do konkretnych działań, dlatego zdecydowano się na zakup następnej partii broni. Umowę w Kielcach podpisali reprezentujący Fabryką Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. dr Wojciech Arndt, prezes zarządu oraz Seweryn Figurski, członek zarządu oraz Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Gala wręczenia nagród na zakończenie POLSECURE

Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego zostały zakończone uroczystym wręczeniem nagród dla najlepszych produktów. Komisja konkursowa po przeanalizowaniu zgłoszeń nagrodziła trzy produkty.
• Konsorcjum, w którego skład wchodzą: Lider – Politechnika Warszawska oraz VORTEX, Wyższa Szkoła Policji, Longevity za Mobilny Punkt Dystrybucji Infrastruktury Teleinformacyjnej (MPDiT);
• ChangePro, producent HackingDept za HackingDept Offensive Training;
• Megmar Logistics & Consulting za Mobilne Bariery Antyterrorystyczne MVB-3X do ochrony przed pojazdami taranującymi.

Wyróżnienie specjalne Komendanta Głównego Policji trafiło do firmy Flytronic, GRUPA WB, WB Electronics za wielozadaniowy bezzałogowy system latający FlyEye.
Nagroda Komendanta Głównego Straży Granicznej „Laur Graniczny” otrzymała firma PCO z Warszawy za ręczną kamerę termowizyjną NPL-1T.
Wyróżnienie specjalne Dyrektora Generalnego Służby Więziennej za zastosowane rozwiązania technologiczne i projektowe trafiło do firmy PPO Przedsiębiorstwo Państwowe ze Strzelców Opolskich za obuwie taktyczne PPO MILITARY- MODEL 941.

Źródło: materiały prasowe

 

Reklama
Zarejestruj się bezpłatnie w serwisie wakcji.pl
Poznaj nasze serwisy