Reklama

XXI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa w Spale

Za nami XXI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa w Spale. Uczestnicy tegorocznej edycji wzięli udział w prelekcjach i warsztatach, których tematyka skupiała się wokół innowacji w ratownictwie w straży pożarnej.

XXI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa odbyła się w dniach 18-19 maja 2023 roku w Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnym MOLO, położonym nad malowniczym Zalewem Sulejowskim. Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od prelekcji mł. asp. mgr Kamila Białego, który opowiedział o dekontaminacji ratowników podczas zdarzeń CBRNE. Drugim w kolejności tematem były ograniczenia taktyki podczas działań z samochodami o napędzie wodorowym, które omówili st. kpt. mgr inż. Piotr Gonera i Michał Dziadkowiec.

Po krótkiej przerwie kawowej uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji pt. „Współpraca Państwowej Straży Pożarnej i Policji”, którą wygłosił Norbert Wilczyński. Następnie dr n. o zdr. Renata Cieślik-Terakota omówiła biologiczne czynniki chorobotwórcze i możliwości ich diagnostyki. Z kolejną prelekcją wystąpił Tomasz Cybulski, przedstawiciel MAN Truck&Bus, który opowiedział o nowoczesnych pojazdach dla straży pożarnej tworzonych przez tę firmę. Prelekcja połączona została z prezentacją pojazdów firmy MAN, podczas której uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ich funkcjonalnościami. W prezentacji wzięli również udział przedstawiciele jednostki OSP Słupnice Dolne, którzy udostępnili uczestnikom konferencji swój pojazd.

Po prezentacji pojazdów przyszedł czas na warsztat z ratownictwa technicznego, który poprowadzili st. kpt. mgr inż. Piotr Gonera, mł. ogn. Tomasz Kulak, mgr inż. Artur Wydra oraz Radosław Wróbel. Uczestnicy konferencji mogli zobaczyć proces wykonywania dostępu do poszkodowanego na specjalnie sprowadzonym w tym celu wraku samochodu.

Przedostatnią prelekcję pierwszego dnia konferencji zaprezentowali Małgorzata Olkowicz i Kamil Maciaszek z Brandbull. Przedstawiciele firmy produkującej m.in. nowoczesne hełmy strażackie wystąpili z prezentacją pt. „Cyfryzacja akcji. Rewolucja w działaniach ratowniczo-gaśniczych”. Ostatni wykład tego dnia wygłosił st. bryg. mgr inż. Marcin Ziomek, który opowiedział o możliwościach ryzyka podczas wykonywania działań ratowniczych w obrębie instalacji fotowoltaicznych. Prelekcja była połączona z praktyczną prezentacją bezpiecznego gaszenia instalacji fotowoltaicznej, która spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników. Pierwszy dzień konferencji zakończył się tradycyjnym ogniskiem strażackim połączonym z integracją.

Panel wykładowy drugiego dnia konferencji rozpoczął st. kpt. mgr inż. Piotr Markiewicz, który przedstawił i zanalizował działania Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Jastrzębie-Zdrój podczas katastrofy budowlanej w Katowicach z dnia 27 stycznia 2023 roku. Tuż po nim wystąpił mł. ogn. Tomasz Kulak, który opowiedział o wyzwaniach czekających na ratowników podczas zdarzeń drogowych z autobusami. Następnie mł. kpt. Adam Dudek wygłosił prelekcję pt. „System LoTo jako gwarant bezpieczeństwa prowadzenia działań”. Przedostatni wykład zaprezentował Michał Baranowski, który postawił przed uczestnikami pytanie „Czy zarządzanie powietrzem jest innowacyjne?”. Na zakończenie konferencji wystąpił mł. kpt. inż. Damian Sawicki, który opowiedział o programie Firedraw, czyli narzędziu do tworzenia szkiców sytuacyjnych do analiz zdarzeń na potrzeby PSP.

Partnerami wydarzenia były firmy: MAN Truck&Bus, Navigate, EnSafe.One, Miele, Brandbull, Raytech, Nest oraz RTcom. Uczestnicy mieli możliwość rozmowy z przedstawicielami firm i bezpośredniego zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami sprzętowymi dla straży pożarnej.

XXI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa w Spale tradycyjnie już stała się okazją do poszerzenia i ugruntowania wiedzy niezbędnej w pracy każdego strażaka. Podczas dwóch dni konferencji prelegenci poruszyli najbardziej aktualne zagadnienia i problemy, z którymi borykają się strażacy podczas wykonywania działań ratowniczych i gaśniczych. Konferencja stworzyła również przestrzeń do nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń.

Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom, prelegentom i przedstawicielom firm za udział i zaangażowanie.

Do zobaczenia!

Reklama
Zarejestruj się bezpłatnie w serwisie wakcji.pl
Poznaj nasze serwisy