Jak kompetentnie radzić sobie z zagrożeniami?
Jaki jest mechanizm działania zagrożeń? Dzięki jakim kompetencjom społecznym możemy zminimalizować ryzyko ich powstawania? Odpowiedzi na te i inne zagadnienia udzieliła st. kpt. dr Monika Wojakowska, tworząc wyjątkową Mapę Myśli w ramach projektu #Kompetentni#Bezpieczni.
St. kpt. dr Monika Wojakowska pracuje jako adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Akademii Pożarniczej. Mapa Myśli powstała w wyniku badań naukowych, które autorka zaprezentowałam w ramach projektu prewencyjno-edukacyjnego #Kompetentni#Bezpieczni.
Jaki był cel projektu?
– Samodzielnie realizowałam badania na temat wpływu kompetencji społecznych na proces kierowania bezpieczeństwem, natomiast członkowie założonego przeze mnie Koła Naukowego „Liderzy Bezpieczeństwa” zrealizowali badania wśród młodzieży w wieku 16-17 lat na temat zagrożeń, jakie najbardziej frapują młodzież – mówi st. kpt. dr Monika Wojakowska. – Za pomocą Mapy chciałam pokazać mechanizm działania zagrożeń jako proces przyczyno-skutkowy. W „sercu” mapy są ukazane przyczyny, źródła zagrożeń, które determinują konkretne działania, będące skutkami. Ale w myśl zasady, jaka mi przyświeca – że nie poprzestajemy na problemie, tylko szukamy rozwiązań i wyzwanie przekuwamy w sukces – tarcza zagrożeń zamyka się wskazaniem na kluczową dla danego zagrożenia kompetencję społeczną, dzięki której można minimalizować ryzyko powstawania lub eskalacji danego zagrożenia.
Mapa Myśli pokazuje, jak dzięki konkretnym cechom i umiejętnościom – a w konsekwencji konkretnym zachowaniom – można wypracować w sobie właściwe nawyki działania w obliczu zagrożeń.
– Pięciu kluczowym zagrożeniom przyporządkowano pięć kluczowych kompetencji społecznych zgodnie z moją autorską ideą „5 palców”, która w skrócie oznacza tyle, że sposób na prewencyjne zapobieganie zagrożeniom jesteśmy w stanie pokonać siłą naszej pięści. Idea „5 palców” pokazuje, że nasza pięść nie jest nastawiona na siłowe starcie – bicie przeciwnika, ale na zwalczanie zagrożeń mocą posiadanych kompetencji społecznych – st. kpt. dr Monika Wojakowska.
Asertywność została więc określona jako kluczowa kompetencja w walce z zagrożeniami społecznymi, kreatywność – jako istotna kompetencja przy zwalczaniu cyberzagrożeń, przywództwo – jako ważne w walce z terrozyzmem; samorozwój wskazano natomiast jako metodę zwalczania zagrożeń psychospołecznych, a komunikację jako kompetencję kluczową przy zagrożeniach pożarowych.
– #Kompetentni# Bezpieczni – to nie tylko projekt, to może być dewizą Twojego życia! – podkreśla autorka.
Źródło: materiały prasowe