Straż Pożarna w pełnej gotowości w związku z prognozowanymi opadami deszczu
Straż Pożarna mobilizuje siły w związku z ostrzeżeniami IMGW o intensywnych opadach deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi w południowej Polsce.
W najbliższych dniach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB (IMGW-PIB) przewidział intensywne opady deszczu, które mogą szczególnie dotknąć południowo-zachodnie oraz południowe regiony kraju. Przyczyną tak gwałtownej zmiany pogody jest nadciągający niż genueński, który już teraz spowodował wydanie przez IMGW ostrzeżeń meteorologicznych trzeciego, najwyższego stopnia, dla kilku województw. W odpowiedzi na prognozy, Państwowa Straż Pożarna natychmiast rozpoczęła współpracę z administracją samorządową oraz rządową, a także innymi służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, aby odpowiednio przygotować się na możliwe zagrożenia.
Strażacy z komend powiatowych, miejskich oraz wojewódzkich w ramach działań prewencyjnych realizowali zadania wynikające z „Zasad postępowania służby dyżurnej stanowisk kierowania PSP w przypadku otrzymania ostrzeżeń meteorologicznych lub hydrologicznych wydanych przez IMGW-PIB”. W związku z prognozowaną trudną sytuacją meteorologiczną, na prośbę Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, w środę, 11 września, na Dolny Śląsk zadysponowano specjalne siły i środki centralnego odwodu operacyjnego z województwa lubuskiego. Wsparcie to obejmowało pluton typu H (pluton wsparcia) oraz sekcję typu C (sekcja pomp małej wydajności), co łącznie stanowiło 36 strażaków oraz 10 pojazdów gotowych do działań ratunkowych.
W czwartek, 12 września, odbyła się również ważna wideokonferencja z udziałem szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka, wiceministra Wiesława Leśniakiewicza, przedstawicieli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Państwowej Straży Pożarnej, IMGW-PIB oraz wojewodów. Podczas spotkania omówiono prognozy intensywnych opadów deszczu, które mogą dotknąć województwa dolnośląskie, opolskie, łódzkie i wielkopolskie, a także zaplanowano odpowiednie działania prewencyjne i interwencyjne. Służby MSWiA na bieżąco monitorowały sytuację, podejmując działania mające na celu ograniczenie potencjalnych skutków niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Również w czwartek, na terenie całego kraju, odnotowano 124 interwencje straży pożarnej, z czego najwięcej miało miejsce na Dolnym Śląsku (40), w Wielkopolsce (15), na Śląsku (15) oraz w województwie opolskim (11). Działania strażaków koncentrowały się głównie na prewencyjnym patrolowaniu rzek, przygotowywaniu worków z piaskiem oraz zabezpieczaniu newralgicznych punktów.
Tego samego dnia o 3:00 nad ranem lubuscy strażacy wyruszyli w rejon Kotliny Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, aby zabezpieczać ten zagrożony obszar na wypadek wystąpienia powodzi.
Aktualnie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia dla województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego, drugiego stopnia dla województw wielkopolskiego i łódzkiego oraz pierwszego stopnia dla województwa kujawsko-pomorskiego. Z uwagi na dynamiczną sytuację, zakres ostrzeżeń może wkrótce objąć kolejne regiony kraju.
Dziś odbyła się także odprawa premiera Donalda Tuska i ministra MSWiA Tomasza Siemoniaka ze służbami w związku z zagrożeniem powodziowym. Udział w odprawie wziął także komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski. W trakcie spotkania została potwierdzona gotowość do działań i współpraca z pozostałymi służbami. Po powodzi w 2010 r. Państwowa Straż Pożarna otrzymała środki na zakup pomp. Obecnie, PSP jest w posiadaniu 4 modułów pomp wysokiej wydajności, które wyjeżdżają w Europie jeśli jest taka potrzeba, a 14 takich modułów jest w skali UE
Apelujemy do mieszkańców terenów objętych ostrzeżeniami o bieżące śledzenie komunikatów pogodowych IMGW oraz alertów RCB oraz innych służb, a także o stosowanie się do zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. Państwowa Straż Pożarna pozostaje w pełnej gotowości, aby reagować na ewentualne zagrożenia wynikające z prognozowanych intensywnych opadów deszczu.
Źródło: PSP/FB, strazacki.pl