JUŻ JEST! Sprawdź najnowszy numer „W Akcji”!
Szanowni Czytelnicy!
Oddajemy w Wasze ręce czwarty numer magazynu „W Akcji”. Przygotowaliśmy dla Was dziewięć artykułów i jeden wywiad. Autorzy poruszają tematykę z różnych dziedzin, a niektóre prace rzucają nową perspektywę rozwiązań dla problemów, z którymi musimy mierzyć się od bardzo dawna.
Przemysław Berus i Szymon Pieczyński omawiają prawa, uprawnienia oraz zasady postępowania ratowniczego przez kierującego działaniem ratowniczym w aspekcie obowiązujących przepisów. Artykuł jest także wzbogacony o liczne ryciny, które ułatwiają zrozumienie i przyswojenie przekazanych treści. Tomasz Kulak w serii artykułów kontynuuje tematykę ratownictwa technicznego. W aktualnym numerze przedstawia i opisuje techniki ratownicze w przypadku pojazdu, który znajduje się na dachu. Autor zawraca uwagę przede wszystkim na dobrze wykonaną stabilizację, ponieważ jej zlekceważenie może mieć poważne konsekwencje dla osób poszkodowanych oraz ratowników. Waldemar Pruss wyjaśnia zjawisko procesu spalania oraz pożaru, przedstawia środki ochrony indywidualnej oraz wyposażenie osobiste, które jest wykorzystywane podczas pożarów wewnętrznych. Autor kładzie akcent na kwestię, iż środowisko pożaru, w którym znajdzie się strażak-ratownik, wymaga od niego dużej wiedzy i odpowiedniego przygotowania, aby mógł przeprowadzić działania gaśnicze w bezpieczny i skuteczny sposób.
Marcin Ziomek podejmuje aktualną tematykę związaną z działaniami ratowniczymi w obrębie instalacji fotowoltaicznych, skupiając się na ograniczeniu ryzyka dla strażaków. Z upływem czasu ratownicy coraz częściej mogą spotykać się z tymi zagrożeniami, dlatego ich znajomość może przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa. Dodatkowo publikacja została wzbogacona wieloma zdjęciami i rycinami, co czyni jej odbiór bardziej przystępnym. Oskar Olejarski oraz Radosław Fellner przedstawiają koncepcję wykorzystania dronów w przypadku pożarów wewnętrznych, które mogą być użyte na etapie rozpoznania, nadzorowania działań gaśniczych oraz podczas dogaszania. Przedstawione zostały także drony, które podejmują bezpośrednie działania gaśnicze.
Grzegorz Michalczyk z perspektywy koordynatora medycznego modułu prezentuje zabezpieczenie medyczne modułu GFFFV Poland, który prowadził działania gaśnicze w Grecji podczas pożarów lasów. W artykule można znaleźć informacje o organizacji czynności ratowniczych, występujących zdarzeniach medycznych oraz wyposażeniu, jakim dysponowali ratownicy medyczni. Uwaga została zwrócona także na aspekt ewakuacji medycznej. Dawid Strączek w sposób kompleksowy i syntetyczny przedstawia zakres podstawowy i specjalistyczny ratownictwa wodnego realizowanego przez Państwową Straż Pożarną. Ciekawym uzupełnieniem jest omówienie działań ratowniczych podejmowanych przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego Bytom. Krzysztof Krupa opisuje możliwości Państwowej Straży Pożarnej w zakresie wykrywania zanieczyszczeń wody. Wymienia sprzęt, który mógłby zostać użyty w takich przypadkach oraz wskazuje, jakie urządzenia można dodatkowo wykorzystać. Maciej Piątek podjął się tematu zastosowania drabin mechanicznych w ratownictwie drogowym. Pokazane zostały przykłady naszych niemieckich kolegów. Rodzime zdarzenia były również prowadzone na wysokości, w terenie trudno dostępnym oraz dotyczyły samochodów ciężarowych, dlatego w takich przypadkach można rozważyć użycie drabiny mechanicznej. W numerze możecie także zapoznać się z wywiadem pt. Czuliśmy, że nasza ciężka praca jest zauważana i doceniana. Jest to rozmowa z Jackiem Szostakiem,
uczestnikiem misji w Grecji. Poruszone zostały kwestie zadań, jakie były wykonywane, czy też najbardziej wymagających sytuacji.
Niektórych autorów miałem okazję poznać i nawet wypełniać z nimi obowiązki służbowe. Dlatego niezwykle miłe jest, gdy obserwuje się rozwój zawodowy i osobisty tych ludzi. Bardzo cieszy mnie także fakt, że są w ratownictwie pasjonaci, którym cały czas chce się poszerzać swoją wiedzę i którzy chętnie się tą wiedzą dzielą z innymi. Dlatego wszystkich niezdecydowanych chciałbym zachęcić do spróbowania swoich sił w pisaniu, ponieważ Wy również możecie dołożyć swoją cegiełkę w ulepszaniu ratowniczego systemu.
Miłej lektury!
Kamil Biały, redaktor naczelny czasopisma „W Akcji”
W wydaniu 4/2023 znajdziesz:
- Drony w straży pożarnej. Nowy wymiar walki z pożarami wewnętrznymi
- Zanim wejdziesz do pożaru
- Możliwości Państwowej Straży Pożarnej w zakresie wykrywania zanieczyszczeń wody
- Zastosowanie drabin mechanicznych w ratownictwie drogowym
- Ograniczenie ryzyka dla strażaków podczas działań ratowniczych w obrębie instalacji fotowoltaicznych
- Zadania realizowane przez Państwową Straż Pożarną w zakresie ratownictwa wodnego
- Techniki ratownictwa technicznego – samochód na dachu
- Korzystanie z praw przez kierującego działaniem ratowniczym w świetle uregulowań formalnoprawnych
- Zabezpieczenie medyczne modułu GFFFV Poland – Grecja 2023
- Wywiad: Czuliśmy, że nasza ciężka praca jest zauważana i doceniana – rozmowa z Jackiem Szostakiem, uczestnikiem misji w Grecji