Relacja z XXII Konferencji Innowacje w Ratownictwie
Drugi dzień konferencji
Otworzyła go podwójna prelekcja st. bryg. mgr. inż. Marcina Ziomka, pierwsza na temat gaszenia baterii fotowoltaicznych i ograniczenia ryzyka dla strażaków podczas działań ratowniczych w obrębie pożarów i miejscowych zagrożeń z udziałem pojazdów napędzanych energią elektryczną. Drugą z nich był rozwój kompetencji merytorycznych strażaków poprzez teoretyczne i praktyczne szkolenie z zakresu zasad likwidacji chemicznych zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz minimalizacji ich skutków. Kolejną prelekcją był wykład firmy Alfa&Omega o nowych technologiach i trendach w bieliźnie ochronnej FR/AS. Następnie przyszedł czas na wystąpienie mł. bryg. mgr. inż. Piotra Markiewicza, który mówił o wykorzystaniu elektronicznego sprzętu podczas działań Specjalistycznych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych.
Podczas drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli także możliwość wziąć udział w zawodach organizowanych przez głównego partnera konferencji, firmę Dräger. Zawody miały na celu sprawdzenie kwestii zarządzania powietrzem podczas działań ratowniczych. Wracając z przerwy kawowej, uczestnicy mieli możliwość posłuchać o usuwaniu drzwi w pojazdach jako wzywaniu podczas zdarzeń drogowych, o którym opowiadał wcześniej prowadzący warsztaty ogn. inż. Tomasz Kulak. Drugi dzień konferencji zamknęło wystąpienie st. kpt. inż. Łukasza Faralisza, który przedstawił temat instrumentalnych technik analitycznych stosowanych w SGRChem, skupiając się na implementacji pojazdów SCRRChem Biolab.
Wymiana doświadczeń przede wszystkim
Konferencja była wyjątkową okazją dla strażaków z całej Polski, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu innowacji w ratownictwie. Uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń, udziału w analizach akcji oraz poznania najnowszych możliwości sprzętowych do wykorzystania w swoich działaniach.
Podsumowanie
Dzięki zaangażowaniu prelegentów, uczestników, partnerów, patronów medialnych oraz organizatorów XXII Konferencja Innowacje w Ratownictwie dostarczyła cennej wiedzy i inspiracji, które z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju ratownictwa. Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję!